Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Zasadnicze różnice między optykiem a okulistą

Osoby, które borykają się z problemami ze wzrokiem, często zastanawiają się, do kogo się udać. Kiedy lepiej wybrać optyka, a kiedy okulistę? Jakie są różnice między tymi zawodami? Czy zarówno optyk, jak i okulista, mają takie same uprawnienia? Zapraszamy do lektury artykułu, a z pewnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Czym zajmuje się optyk?

Podstawowym zadaniem optyka jest wykonywanie okularów. W zakres jego obowiązków wchodzi więc przede wszystkim odpowiednie wyszlifowanie soczewek okularowych oraz umieszczenie ich w oprawach. Co istotne, nie wykonuje on badań wzroku. Przygotowując okulary, bazuje na wynikach otrzymanych od pacjenta. Za samo badanie odpowiada optyk lub optometrysta.

Zgłaszając się do optyka, można liczyć także na pomoc w doborze odpowiednich oprawek oraz szkieł. Specjalista podpowie, jaki typ opraw będzie pasował do kształtu twarzy oraz przedstawi dostępne rodzaje szkieł, na przykład antyrefleksyjne czy progresywne. Po odbiorze okularów optyk zajmie się ich ewentualnym dopasowaniem, czyli wyregulowaniem nosków czy zauszników. Dzięki temu oprawki będą leżeć idealnie. Optykowi można zlecić także naprawę uszkodzonych okularów.

Czym zajmuje się okulista?

Pierwszą najważniejszą różnicą między optykiem a okulistą, jest to, że okulista jest lekarzem specjalistą. Zajmuje się on przede wszystkim badaniem narządu wzroku, diagnozowaniem różnego rodzaju schorzeń oraz wdrażaniem odpowiedniego leczenia. Okulista może też przeprowadzać badania wzroku i wypisywać recepty na okulary, które wyrobi wybrany optyk. Pomoże również w doborze soczewek kontaktowych. Podsumowując, do okulisty warto wybrać się nie tylko celem zbadania wady wzroku, ale też w przypadku innych dolegliwości, na przykład suchości czy bólu oka.