Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Z jakich przyborów i urządzeń korzysta się w gabinecie okulistycznym?

Praca okulisty obejmuje diagnozowanie i leczenie chorób oczu, wad refrakcji, schorzeń powiek oraz zaburzeń układu łzowego. W gabinecie okulistycznym można wykonać badania, takie jak pomiar ostrości wzroku, badanie dna oka, badanie pola widzenia, ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiary refrakcji czy diagnoza i leczenie schorzeń, np. jaskry i zaćmy. Czego można się spodziewać w gabinecie okulistycznym?

Sprzęt używany w gabinecie okulistycznym

W gabinecie okulistycznym korzysta się z różnych urządzeń i przyborów, które pozwalają na badanie wzroku i diagnostykę schorzeń. Do najważniejszych z nich należą:

  • wziernik oftalmoskopowy – służy do badania dna oka, oceny tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń siatkówki;
  • autorefraktometr – umożliwia pomiar refrakcji, czyli wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm;
  • tonometr – wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, co jest kluczowe w diagnostyce jaskry;
  • perymetr – urządzenie do badania pola widzenia, które pozwala na wykrywanie ubytków w polu widzenia, spowodowanych różnymi chorobami oczu;
  • lampy szczelinowe – przyrząd do badania przedniego odcinka oka, pozwalający na ocenę rogówki, tęczówki, soczewki oraz kąta przesączania.

W diagnostyce okulistycznej wykorzystuje się także urządzenia typu OTC – do optycznej koherentnej tomografii, które tworzą szczegółowe obrazy tylnej części oka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając się do gabinetu okulistycznego?

Przy wyborze gabinetu okulistycznego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest nowoczesny sprzęt, który gwarantuje precyzyjne badania i właściwą diagnostykę. Ponadto, warto wybrać gabinet z doświadczonym okulistą, który posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności obsługi nowoczesnej aparatury. Warto sprawdzić, czy gabinet jest wyposażony w nowe technologie, takie jak cyfrowe systemy obrazowania. Upewniając się co do jakości sprzętu, pacjenci mogą być spokojniejsi o rzetelność i wiarygodność wykonywanych badań.