Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Twardość jako ważny parametr przy wyborze soczewek kontaktowych

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych zawsze powinien być poprzedzony wizytą u specjalisty – okulisty lub optometrysty. Podczas badania, na przykład w gabinecie okulistycznym weryfikowana jest wada wzroku pacjenta, a także określane są jego indywidualne preferencje dotyczące soczewek kontaktowych. Należy podkreślić, że nie istnieje jeden wariant tego typu korekcji, który byłby właściwy dla każdego, a jednym z parametrów o tym przesądzających jest twardość soczewek kontaktowych.

Im sztywniejsza soczewka kontaktowa, tym lepiej nią manipulować podczas zakładania na oko. Właśnie z tego powodu wiele osób ceni sobie soczewki o dużej twardości: mogą je w łatwy sposób aplikować na oczy i ściągać je z nich, kiedy przestaną je użytkować. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt gruba, sztywna soczewka może podrażniać oko, w wyniku czego korzystanie z niej może okazać się bardzo niekomfortowe. Twardość soczewki powinna być optymalna dla danej osoby.

Jak dobrać sztywność soczewek kontaktowych do własnych preferencji?

Samodzielny dobór soczewek kontaktowych jest odradzany przez specjalistów. Chcąc znaleźć idealną korekcję, niezbędne jest umówienie się na wizytę do wybranego okulisty bądź optometrysty: dzięki doświadczeniu i wiedzy takiej osoby bez trudu można wybrać soczewki, które będą odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta.

Podczas badania wzroku dobierana jest między innymi twardość soczewek kontaktowych. W efekcie pacjent może cieszyć się wygodnymi, niewyczuwalnymi podczas noszenia soczewkami, dzięki czemu zapomina on o swojej wadzie wzroku. Należy jednak podkreślić, że w wybranych przypadkach dobór idealnej korekcji tego typu może być kłopotliwy. Nie zawsze udaje się znaleźć soczewki kontaktowe, które dla danej osoby są perfekcyjne w każdym szczególe.