Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Na czym polega badanie dna oka?

Dnem oka nazywa się tylną część wnętrza gałki ocznej. W tym miejscu znajduje się siatkówka, a także tarcza nerwu wzrokowego oraz drobne naczynia krwionośne. Badanie dna oka pozwala na ocenę stanu części oka, które znajdują się właśnie wewnątrz gałki ocznej. Największą uwagę zwraca się na plamkę żółtą, tarczę nerwu wzrokowego, tętnice oraz żyły. Badanie dna oka wykonuje się u osób z chorobami oczu, naczyń, bądź w przypadku wystąpienia urazu w obrębie głowy. Osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, powinny wykonywać je profilaktycznie raz w roku.

 

W jaki sposób przebiega badanie dna oka i do czego służy?

Badanie dna oka wykonywane jest w gabinetach i centrach okulistycznych przed wykwalifikowane osoby, jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Przez źrenicę zostaje wpuszczona wiązka światła, dzięki czemu wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz oka są świetnie widoczne. Dzięki temu okulista może obejrzeć je pod różnymi kątami i sprawdzić, czy ich wygląd nie odbiega od normy.

Pierwszym etapem tego badania jest szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz pyta o przebyte i obecne choroby, a także leki przyjmowane na stałe. Badanie może być wykonane na dwa sposoby: z lub bez podawania atropiny. Pierwszym sposobem jest badanie po wcześniejszym zakropleniu oka atropiną. Pozwala to na rozszerzenie źrenicy i chwilowe zablokowanie odruchu obronnego przed światłem. Daje to możliwość jeszcze dokładniejszego obejrzenia każdego z elementów wnętrza oka. Należy pamiętać, że po badaniu widzenie może być zaburzone przez kilka godzin.

Drugim rodzajem jest badanie dna oka bez podawania kropel zawierających atropinę. W takim wypadku do badania nie trzeba się przygotowywać, a badanie polega na tym, że okulista umieszcza urządzenie przed badanym okiem. Poprzez poruszanie przez pacjenta gałką oczną światło dociera do jej tylnej części pod różnym kątem, co pozwala na dokładne obejrzenie wszystkim elementów. Za pomocą tego badania można wykryć takie schorzenia jak zmiany zwyrodnieniowe siatkówki czy obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Możliwe jest również zdiagnozowanie jaskry, krwotoków wewnątrzgałkowych, nowotworów siatkówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także powikłań cukrzycy i miażdżycy.