Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Które wady wzroku występują najczęściej?

Występujące we współczesnym świecie coraz powszechniej wady wzroku (wada refrakcji), to zaburzenia widzenia i stanu postrzegania otoczenia, wynikające z nieprawidłowego kształtu oka i ogniskowania obrazu przed lub za siatkówką. Jakie wady wzroku występują obecnie najczęściej?

Krótkowzroczność

Powszechna wada wzroku zwana miopią, polegająca na ogniskowaniu obrazu przed siatkówką, co powoduje nieostre widzenie z bliska. Etiologia schorzenia obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i  środowiskowe, przy czym najczęściej rozwija się u dzieci i młodzieży między 6 a 14 rokiem życia.

Krótkowzroczność wymaga przybliżenia obrazu, aby go zobaczyć. Korekcja i leczenie wady polega na zastosowaniu soczewek okularowych – „minusów”, które przybliżają i wyostrzają obraz.

Dalekowzroczność

Jedna z najczęściej występujących wad, zwana hiperopią lub nadwzrocznością, generuje obraz za siatkówką, czego konsekwencją jest niewyraźne widzenie przedmiotów w bliskiej odległości oraz całkiem dobre postrzeganie dalszego otoczenia. Pojawia się najczęściej u dzieci i maleje wraz z wiekem. Osoby z dalekowzrocznością powinny nosić soczewki tzw. plusy, które pozwalają zminimalizować często pojawiające się podczas czytania i pracy przy komputerze bóle głowy i oczu.

Astygmatyzm

Niezborność wzrokowa pojawia się, gdy zniekształceniu ulega rogówka lub siatkówka, powodując niewyraźne widzenie. Wada nie pogłębia się z wiekiem, ale wymaga korekcji, ponieważ może powodować bóle głowy oraz pieczenie oczu. Korekcji dokonuje się przez noszenie szkieł cylindrycznych lub torycznych.

Prezbiopia

Starczowzroczność to naturalne pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem. Dotyka najczęściej osoby po 40 r.ż. i objawia się niewyraźnym widzeniem przedmiotów w najbliższym otoczeniu. Korekcję prezbiopii powinien dobrać okulista.