Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych?

Korzystanie z soczewek kontaktowych nie jest szczególnie trudne i problematyczne. Szkła kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla okularów, które w niektórych sytuacjach mogą przeszkadzać np. w uprawianiu sportu lub być przyczyną kompleksów. Wyjaśniamy, jak prawidłowo korzystać z soczewek kontaktowych i jakich błędów należy unikać.

 

Podstawowe zasady korzystania z soczewek kontaktowych

Pierwszą i najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać, jest pamiętanie o higienie rąk przed założeniem soczewki, a także higienie soczewek wielorazowego użytku i ich prawidłowym przechowywaniu. Soczewki kontaktowe przylegają do naszej gałki ocznej, więc muszą być idealnie czyste i wolne od szkodliwych drobnoustrojów, które mogą wywołać np. infekcję spojówek. Zanim założymy soczewkę kontaktową, trzeba dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem lub innym środkiem myjącym, a także osuszyć je czystym ręcznikiem. Soczewki kontaktowe muszą być właściwie przechowywane – sposób przechowywania zależy od ich rodzaju. Do wyboru mamy najmniej problematyczne pod tym względem soczewki jednodniowe oraz szkła kontaktowe, które nosimy przez dłuższy czas. Równie ważna jest systematyczna zmiana soczewek kontaktowych zgodnie z zaleceniami specjalisty oraz ich rodzajem.

 

Noszenie soczewek kontaktowych – o tym musisz pamiętać!

Soczewki kontaktowe prawidłowo aplikowane są rano i zdejmowane na noc – nie można w nich spać, bo przyczynia się to do powstawania podrażnień oka. Co więcej, nie należy stosować do czyszczenia i przechowywania soczewek nieprzeznaczonych do tego płynów np. kropli do oczu, zwykłej wody lub roztworu soli fizjologicznej, bo grozi to utratą właściwości soczewki oraz sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Nie bez znaczenia jest także czas korzystania ze szkieł kontaktowych – szkła jednodniowe nosimy tylko jeden dzień! Jeżeli zabraknie nam nowych soczewek, musimy korzystać z okularów. To samo tyczy się soczewek kontaktowych wielorazowego użytku – to jak długo możemy z nich korzystać, zależy od ich rodzaju. Prawidłowe korzystanie ze szkieł kontaktowych uwzględnia także przeciwdziałanie ewentualnym urazom oka oraz infekcjom, czyli m.in. zdejmowanie szkieł kontaktowych podczas pływania, oczyszczanie je po upadku na podłogę specjalnym płynem, pielęgnację i przechowywanie zgodne z zaleceniami producenta.