Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Jak dobrać oprawki okularowe do kształtu twarzy?

Okulary, w zależności od ich rodzaju, mają przede wszystkim za zadanie korekcję wady wzroku lub ochronę oczu przed promieniowaniem UV. Wpływają one również bezpośrednio na wygląd. Z tego też względu tak ważne jest, aby oprawki okularowe były odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. Czym kierować się przy wyborze opraw? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Wskazówki do samodzielnego doboru opraw okularowych

Przed przystąpieniem do wyboru opraw okularowych niezbędne jest określenie kształtu swojej twarzy. Możesz zrobić to przed lustrem. Pomocne może być też wykonanie zdjęcia. Wyróżniamy cztery podstawowe kształty twarzy – owalny, okrągły, kwadratowy oraz trójkątny.

Twarz owalna charakteryzuje się miękkim rysami. Jest nieco bardziej podłużna niż twarz okrągła. Podbródek jest zwykle ciut węższy niż czoło. Do tego kształtu pasują niemal wszystkie oprawki okularowe – od prostokątnych, przez kwadratowe, aż po kocie oko.

Okrągła twarz ma bardzo zbliżoną długość oraz szerokość. Cechują ją także wydatne policzki. Aby podkreślić jej kości policzkowe i optycznie wydłużyć twarz, warto wybrać oprawy kwadratowe lub prostokątne. Dobrym pomysłem mogą okazać się również dość masywne oprawki okularowe w kształcie kociego oka.

Twarz kwadratowa charakteryzuje się ostrymi rysami i wydatną, zarysowaną szczęką. Do tego kształtu polecamy przede wszystkim oprawki zaokrąglone, które dodadzą twarzy lekkości i łagodności. Ciekawą propozycją mogą być też okulary bez opraw.

Trójkątna twarz wyróżnia się szerokim czołem, mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi oraz wąskim podbródkiem. Jest to kolejny kształt cechujący się ostrymi rysami. W tym przypadku również proponujemy modele zaokrąglone, najlepiej z delikatnymi ramkami, szczególnie u dołu, w okolicy policzków.