Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mając wadę wzroku, chcą uniknąć noszenia okularów. Aby jednak cieszyć się komfortem noszenia soczewek i utrzymać zdrowe oczy, niezbędne jest prawidłowe dbanie o soczewki. Jak o nie dbać, aby zapewnić sobie wygodę i uniknąć problemów zdrowotnych?

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych w kilku prostych krokach

Tak naprawdę dbanie o soczewki kontaktowe nie jest trudne. Wymaga jedynie wypracowania pewnych dobrych nawyków. Oto kilka prostych zasad:

  1. Myj ręce przed założeniem i zdejmowaniem soczewek – dzięki temu unikniesz przeniesienia bakterii i brudu na soczewki, co mogłoby doprowadzić do infekcji oczu.
  2. Przechowuj soczewki w specjalnym płynie przeznaczonym do używanych soczewek – zapewni on właściwe ich nawilżenie oraz dezynfekcję. Należy pamiętać, by zawsze używać świeżego płynu. Powinien być on wymieniany każdego dnia.
  3. Regularnie czyść soczewki – czyszczenie soczewek po ich zdjęciu jest niezwykle ważne. Użyj do tego płynu do soczewek i delikatnie pocieraj soczewki opuszkami palców, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Przed umieszczeniem ich w pojemniku, opłucz soczewki w płynie.
  4. Zwracaj uwagę na termin ważności soczewek – wymieniaj je zgodnie z instrukcją producenta lub zaleceniami specjalisty. Miękkie soczewki należy wymieniać co najmniej raz na dwa tygodnie, natomiast sztywne – co najmniej raz na rok.
  5. Unikaj kontaktu soczewek z wodą i śliną – nie powinno się płukać ich pod bieżącą wodą, gdyż może zawierać ona bakterie i mikroorganizmy, które rozwiną się na soczewkach, przyczyniając się do infekcji oczu. To samo dotyczy pływania, mycia twarzy czy kąpieli.

Pamiętaj także, że nigdy nie wolno nosić ani przymierzać czyichś soczewek. To prosta droga do skomplikowanych zakażeń i infekcji.