Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Jak często chodzić na badanie wzroku?

Problemy ze wzrokiem oraz z samym funkcjonowaniem gałek ocznych dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie osoby starsze, u których wzrok naturalnie pogarsza się wraz z wiekiem, powinny mieć na uwadze kontrole okulistyczne.

Wizyta u okulisty – tylko, kiedy jest problem?

Przyjmuje się, że badanie okulistyczne u zdrowego człowieka powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, a u osób po 50. roku życia przynajmniej raz do roku. Profilaktyka okulistyczna nie jest badaniem inwazyjnym, nie wpływa więc na funkcjonowanie organizmu, wykonywana jest przy pomocy bezpiecznych dla pacjenta maszyn i urządzeń.

Do okulisty warto wybrać się nie tylko w momencie stwierdzenia pogorszenia się widzenia, ale także wtedy, gdy zauważymy zmiany w wyglądzie gałki oka, powieki dolnej albo górnej. Nie wolno lekceważyć źrenic o różnych wielkościach, zapadnięcia się oczodołu czy zmiany barwy tęczówki. Badanie okulistyczne należy więc wykonywać w każdym przypadku, gdy zauważymy niepokojące zmiany, które mogą świadczyć np. o chorobach neurologicznych.

Badanie okulistyczne u osób z wadą wzorku

Osoby, które noszą okulary, soczewki lub mają inne wady wzroku, powinny wykonywać kontrole okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza. Przechodząc proces korekty i naprawy wzroku, należy regularnie kontrolować oraz dopasowywać moce okularów lub soczewek do bieżącego stanu wzroku. Częstsze kontrole są szczególnie zalecane u dzieci i młodzieży, bardziej narażonych na rozwój dalekowzroczności.

O częstszych wizytach u okulisty powinny pomyśleć zwłaszcza osoby starsze, u których dochodzi do naturalnych procesów pogorszenia wzroku. Pojawiająca się w tym czasie prezbiopia może bowiem znacznie ograniczyć jakość codziennego funkcjonowania, sprawiając, że osoby starsze wycofują się z życia społecznego.