Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 579 470 225

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku, która dotyka około 40% populacji. Nie jest chorobą oczu, ale wynikiem niesymetrycznego kształtu rogówki lub soczewki oka. Powoduje nieostre i zniekształcone widzenie na każdą odległość. W tym wpisie wyjaśnimy, czym jest astygmatyzm, jakie są jego objawy i jak go korygować.

Czym jest astygmatyzm i jak powstaje?

Astygmatyzm to wada refrakcyjna oka, która powoduje rozmycie obrazu na różnych odległościach. Może występować samodzielnie lub współistnieć z innymi wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność.

Astygmatyzm może być spowodowany przez:

  • Nieprawidłowy kształt rogówki – to najczęstsza przyczyna astygmatyzmu. Rogówka jest przezroczystą warstwą tkanki pokrywającą przednią część oka. Jeśli rogówka ma nierówną krzywiznę w różnych kierunkach, to mówimy o astygmatyzmie rogówkowym.
  • Nieprawidłowy kształt soczewki – to mniej częsta przyczyna astygmatyzmu. Soczewka jest przezroczystą strukturą znajdującą się za źrenicą. Jeśli soczewka ma nierówną krzywiznę w różnych kierunkach, to mówimy o astygmatyzmie soczewkowym.

Astygmatyzm może być dziedziczny lub nabyty. Astygmatyzm dziedziczny występuje od urodzenia lub rozwija się w dzieciństwie. Astygmatyzm nabyty może pojawić się w wyniku urazu oka, choroby oczu lub operacji oczu.

Jakie są objawy i leczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm może powodować następujące objawy:

  • nieostre i zamglone widzenie na bliską i daleką odległość,
  • zniekształcone i powykrzywiane widzenie linii prostych i konturów,
  • trudności z czytaniem małych liter i liczb,
  • ból głowy i zmęczenie oczu,
  • mrużenie oczu,
  • wrażliwość na światło.

Astygmatyzm można korygować między innymi za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe mają specjalne soczewki cylindryczne, które kompensują nierówną krzywiznę rogówki lub soczewki oka. Soczewki cylindryczne mają różną moc w różnych kierunkach i są ustawione pod odpowiednim kątem do osi astygmatyzmu. Astygmatyzm można także skorygować za pomocą zabiegu laserowego lub operacji wymiany soczewki.